Prominent & Leading Manufacturer from Kolkata, we offer 100 lph ss groundwater treatment system, 50 lph ss groundwater treatment system, 500 lph ss groundwater treatment system, 2000 lph ss groundwater treatment system, 5000 lph ss groundwater treatment system and 50 lph ms groundwater treatment system.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Application Industry | Pharmaceutical & Chemicals |
| Installation Type | Prefabricated |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Plant Capacity | 100 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
Minimum order quantity: 1 Piece
A 100 LPH (Litres per Hour) Groundwater Treatment System is a compact and efficient solution designed to purify groundwater at a capacity of 100 litres per hour. This system is ideal for small-scale applications where groundwater contains impurities such as excess iron, hardness, turbidity, or microbial contamination. It ensures safe and clean water for domestic, institutional, or small commercial use.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 50 LPH |
| Water Source Type | Borewell Water |
| Application Industry | Pharmaceutical |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Manual |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Max Water Recovery Rate | 50% |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 500 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 2000 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5000 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 50LPH |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 100 KLD |
| Plant Capacity | 500 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 KLD |
| Plant Capacity | 2000 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Treatment Technique | Mixed Bed Bio Reactor(MBBR) |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5000 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 100 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 100 m3/day |
| Material of Construction | Mild Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Food Industry |
| Plant Capacity | 100 LPH |
| Water Source Type | Industrial Wastewater |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
Joydip Manna (CEO)
Plizma Technology
2A, 64, Purti Planet, N.G Saha Road, Kolkata - 700061, West Bengal, India