Pioneers in the industry, we offer 1500 kld ms portable sewage treatment plant, 1000 kld ms portable sewage treatment plant, 100 kld ms portable sewage treatment plant, 500 kld ms portable sewage treatment plant, 50 kld ms portable sewage treatment plant and 50 kld ss portable sewage treatment plant from India.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 1500 KLD |
| Usage/Application | Hotels/Restaurants |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Water Source | Borewell Water |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Deliver Type | PAN India |
| Capacity(LPH) | 1500 LPH |
| Material | Mild Steel |
| Material of Construction | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
A 1500 KLD Portable Sewage Treatment Plant (STP) is a large-capacity, containerized wastewater treatment system designed to treat up to 1500 kilolitres of sewage per day. This plug-and-play, skid-mounted, or containerized unit provides a reliable and flexible sewage management solution for large residential societies, industrial estates, commercial hubs, hospitals, hotels, resorts, and infrastructure projects.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 1000 KLD |
| RO Capacity | 1000(Liter/hour) |
| Material | Mild Steel |
| RO Membrane Type | Polymide |
| Purification Type | Reverse Osmosis |
| Model Name/Number | RO1000 |
| RO Capacity(Litre/Hr) | 1000 LPH |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 100 KLD |
| Application Industry | Pharmaceutical & Chemicals |
| Installation Type | Containerized Plug & Play |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| Inlet Flow Rate(m3/day or m3/hr) | 50 m3/day |
| Air Blower Count | 2 Blowers |
| Air Blower Power | 0.75 KW |
| Treatment Technology | Activated Sludge Process(ASP) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Plant Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 500 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 500 m3/day |
| Material of Construction | Mild Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
Minimum order quantity: 1 Plant
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 50KLD |
| Installation Type | Prefabricated |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Food Industry |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 60KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Brand | Plizma Technology |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 1500 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 1000 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 100 KLD |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Treatment Technology | Mixed Bed Bio Reactor(MBBR) |
| Feed Flow Rate(m3/day or m3/hr) | 50 m3/day |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (KLD/MLD) | 500 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| AMC Provided | Yes |
| Application Industry | Pharmaceutical & Chemicals |
| Type | STP |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 280V |
| Brand | Plizma Technology |
Minimum order quantity: 1 Piece
Joydip Manna (CEO)
Plizma Technology
2A, 64, Purti Planet, N.G Saha Road, Kolkata - 700061, West Bengal, India